Tajemniczy ogród w Biskupicach Podgórnych

Książkę "Tajemniczy ogród" czytałam z wypiekami na twarzy, wyobrażając sobie każdy detal oraz każdą zmianę zachodzącą w tym ogrodzie. Nie przypuszczałam jednak, że po tylu latach od przeczytania tej książki, odkryję własny tajemniczy ogród. 


Świeże, ostre i już mroźne powietrze przywitało mnie, gdy dotarłam do Biskupic Podgórnych. Wysiadając z samochodu, stanęłam jak wryta, bowiem przed moimi oczami wśród kilku domów jednorodzinnych ukazał się pałac jak marzenie. Niby schowany, ale tak naprawdę to on w całym tym krajobrazie grał pierwsze skrzypce. 

Pałac w Biskupicach Podgórnych

Droga do pałacu nie prowadzi przez siedem gór, dolin i rzek, ale przez zjazd z autostrady A4 na Kostomłoty. Dlatego też nie trzeba być rycerzem w lśniącej zbroi by się tu dostać, wystarczy trochę chęci i własny samochód.
Jednak za to, żeby zostać właścicielem takiej posiadłości, to zgadzam się z Panią Joanną Lamparską, która napisała, iż "Trzeba mieć wiele fantazji oraz mnóstwo pieniędzy, żeby kupić sobie zamek". Co prawda, to prawda. Mało tego! Dołożę do tego stwierdzenia jeszcze swoje trzy grosze i powiem, że trzeba mieć wielkie pokłady złota w podziemnych skarbcach, by takie cudo wyremontować i oddać do użytku. Cóż, w przypadku tego pałacu historia chyba znalazła happy end i właściciel tego obiektu skutecznie go restauruje. Wszystkie wrota to pałacu są wymienione, a i w środku widać, że coś się dzieje. Przez okna można zobaczyć drabiny, farby, pędzle, folie malarskie, czyli remont pełną parą. Ba! Nawet w niektórych oknach nie straszy już pustka, ale rodzi się życie w postaci kwiatków doniczkowych!

Pałac w Biskupicach Podgórnych

Burzliwa historia pałacu

Spokój i cisza to pierwsze z czym się zetkniemy, gdy dotrzemy do Biskupic. Jednak taka stabilna sytuacja nie spotkała tutejszego pałacu. Historia tego miejsca zaczyna się już w I połowie XVIII wieku, kiedy to pałac powstawał. Przed wojną mieszkali w nim niemieccy arystokraci, do których należały także ziemie w okolicznych wioskach. Podczas wojny pałac dość ucierpiał, a niedobity przez Armię Czerwoną, zaczął popadać w ruinę w okresie Polski Ludowej. 

Pałac w Biskupicach Podgórnych

Iskra nadziei zabłysła dla pałacu w 1999 roku, kiedy znalazł się prywatny inwestor chętny na wykup i remont budynku. Może nawet miał nadzieje, że będąc właścicielem takiej posiadłości odnajdzie ukryty skarb lub odkryje tajemnicę nieodkrytą do tej pory przez nikogo. Kto wie! 
Jednak z biegiem lat sytuacja dla pałacu staje się niestabilna. 
Na stronie eksploratorzy.com.pl jest wzmianka, że w roku 2008, właścicielem posiadłości był Ignacy Lappo, który do Polski przyjechał z Niemiec w roku 1990. Jednak chyba nie miał wystarczającej fantazji, by pałac utrzymać, ponieważ dotarłam do dokumentów, które informują, że w 2015 oraz 2016 roku było obwieszczenie o licytacji nieruchomości, składającej się z 5 działek o łącznej powierzchni ponad 27 ha. Cena takiej przyjemności? Cóż, z roku na rok cena wzrasta, a na rok 2016 wynosiła jedynie 11 949 093,80 zł. (Licytacja z roku 2016)
Jak się okazało podczas dalszych dociekań, znalazł się chętny, ale nie na długo, ponieważ obiekt obecnie jest dalej wystawiony na sprzedaż. Taka informacja przynajmniej widnieje na broszurze Biura Obrotu Nieruchomościami ProInwestycje Sp. z o.o.. Informacja jest w miarę aktualna, ponieważ data widniejąca na ulotce pochodzi z 18 października 2017 r. Cena i powierzchnia skurczyły się jednak o połowę. Cena obecnie wynosi niecałe 7 mln, a powierzchnia, którą można nabyć to  9,5 ha.

Pałac w Biskupicach Podgórnych

Co z tajemniczym ogrodem?

A no właśnie! Historia miejsca zaczęła się tak ładnie, że prawie uwierzyłam, że sen może się ziścić. Na Dolnym Śląsku niewiele jest pałaców, zamków i innych zabytkowych posiadłości, które przetrwały wojnę, Armię Czerwoną, Polskę Ludową, aż w końcu znalazły księcia na białym koniu, który przybył z kufrem złota i obdarzył je o czym tylko mogłyby zamarzyć.
Pałac w Biskupicach jest piękną posiadłością, z bajecznym ogrodem i znakomitą lokalizacją. Niestety to jak widać za mało, by taki obiekt był w stanie się utrzymać.
Na stronie eksploratorzy.com.pl znajdują się zdjęcia pałacu oraz ogrodu z roku 2008. Ja zaprezentuję Wam zdjęcia po upływie prawie 10 lat. Pewnie wtedy nikt nie przypuszczał, że zamiast żółtych żonkili, będą rosły chwasty, że zamiast równo przystrzyżonego trawnika, będzie rosła wieloletnia, niekoszona trawa. Nikt nie pomyślał, że alejki w ogrodzie będą zarośnięte, a w jeziorkach nie będzie ani jednej kaczki.

Ogród pałacowy

Ogród pałacowy

10 lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że karoca będzie w tak złym stanie, że będzie musiała zostać umieszczona na tyłach pałacu.
10 lat. Dużo i mało. W 10 lat można postawić obiekt na nogi lub przedłużać jego męki.
I co z tego, że znaleźli się prywatni inwestorzy, którzy starali się pałac doprowadzić do stanu z czasów jego świetności, jeżeli teraz przechodzi z rąk do rak bez konkretnego planu na swoją przyszłość.
Paradoksem całej tej sytuacji jest to, że w odległości ok 300 m od pałacu wybudowano hotel, który dla mnie jest prostokątną, brzydką bryłą, przypominającą z zewnątrz raczej blok mieszkalny, niż czterogwiazdkowy hotel. W tym samym czasie pałac wraz z ogrodem stoi jako nieużytek, bo nic od roku 99 w nim nie funkcjonowało. 

Karoca z pałacu w Biskupicach Podgórnych
Po tajemniczym ogrodzie zostały raczej tylko wyobrażenia, które mam nadzieję, że na wzór książki "Tajemniczy ogród" się ziszczą. Może znajdzie się śmiałek, który znajdzie sekretny klucz, chęci oraz pomysł jak taki ogród urządzić i to zrobi.

Te piękne i stare mury zamknęły pewnie niejedną tajemnicę, której nikt nie będzie już w stanie odkryć. Mam nadzieję, że jeszcze nas przeżyją i będą stać długo, długo po naszym żywocie.

A może jednak prywatny właściciel, okaże się jednak rycerzem na białym koniu i to miejsce na nowo ożyję?Gdyby ktoś z Was miał nowsze informację o danym obiekcie, jak przebiegają prace remontowe, czy obiekt zmienił właściciela lub będzie miał inne ciekawostki, to zapraszam do podzielenia się o tym w komentarzach.
Jeżeli, ktoś będzie chciał podzielić się własnymi zdjęciami (najlepiej by było z datą, kiedy zostały one wykonane) lub innymi opuszczonymi miejscami to zapraszam do kontaktu mailowego, który można znaleźć w zakładce Kontakt lub przez facebooka (Rzucić wszystko i wyjechać)! Po wyrażeniu chęci i zgody, najlepsze zdjęcia będą publikowane na facebooku.
Jeśli zainteresował Cię ten blog i chcesz być na bieżąco z wpisami o miejscach, które znalazłam, to zachęcam do subskrypcji i polubienia profilu na facebooku (Rzucić wszystko i wyjechać). 

Komentarze

 1. Nawet taki zaniedbany ma swój urok... Chociaż mam nadzieję, że żonkile jeszcze zakwitną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedzialam, że tam tak ładnie. Nigdy nie zboczyłam z trasy a szkoda. Teraz nadrobię jak będę jechać:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. to smutne, że w ciągu 10 lat tereny wokół tego pięknego pałacu podupadły... Dolny Śląsk jest pełen wspaniałych perełek, które niestety nie są w stanie " się utrzymać". Zdjęcia z 2008 roku fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam tam w maju tego roku. Pałac nadal stoi opuszczony choć nie do końca bo wydaje się że na pierwszym piętrze ktoś tam mieszka..

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz