Festiwal Podróżników National Geographic

Czy można sobie wyobrazić, by w jeden dzień być w drodze na K2, zdobywać Tramén Tepui, odwiedzić Borneo, przemierzać podziemia oraz robić pyszne pierniczki? Cóż, tak się składa, że można tego dokonać jeżeli wszystko zostanie odpowiednio skompresowane w jedno miejsce. Takie cuda działy się we Wrocławiu w dniach 23 - 24 września 2017 r. Jak to możliwe? Dzięki Festiwalowi Podróżników National Geographic. Te dwa dni zostały wypełnione niezwykłymi wrażeniami, ciekawymi prelekcjami, wystawami oraz projekcjami filmowymi. 

Festiwal Podróżników
III edycja Festiwalu National Geographic skupiła wiele znanych podróżników, fotografów, sportowców i niejednokrotnie autorów książek. Kto tym razem inspirował na swoich wystąpieniach?

Marek Arcimowicz, fotograf oraz wspinacz. Na prelekcji zabrał słuchaczy na wyjazd do Wenezueli, gdzie wraz z Alberto Raho oraz Mario Osorio zdobywali Tramén Tepui. Oczywiście bez przygód się nie obyło, gdyż na swojej drodze podróżnicy spotkali Mrówski 24, a dokładnie Paraponera clavata. Co w tym dziwnego? Użądlenie tego niespełna dwucentymetrowego owada nie ustępuje przez co najmniej 24 godziny, a ból można porównać do postrzału. W skali bólu Schmidta jest on największy.

Andrzej Bargiel, 3-krotny Mistrz Polski w skialpiniźmie. Dzięki niemu widzowie mogli  razem z nim piąć się po górach i uczestniczyć w jego ostatniej wyprawie na K2.  

Andrzej Bargiel
Zdjęcie: E.P.

Joanna Lamparska, autorka książki "Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice" oraz pomysłodawczynia Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.  Jeżeli ktoś chciał eksplorować świat podziemi, bunkrów, katakumb, miał ku temu świetną okazję, gdyż właśnie do nich zabrała nas podczas Festiwalu. Najbardziej wstrząsające miejsce, do którego przeniosła widzów to bunkier radziecki pod Wilnem. Został wybudowany w 1980 r. i służył jako więzienie dla jeńców radzieckich, a obecnie znajduje się w nim ośrodek do zwiedzania, w którym można przeżyć atmosferę ZSRR i KGB w bardzo oryginalny sposób, jednocześnie uczestniczyć fizycznie i psychicznie. Noc w tym ośrodku nie jest w dla mięczaków, ale dla osób o naprawdę silnej psychice. Choć być może i oni będą mieli chwilę zawahania. 

Jakub Porada, dziennikarz oraz autor książek podróżniczych oraz przewodników. Jeżeli ktoś się zastanawiał, czy podróż za jeden uśmiech istnieje, miał możliwość sprawdzenia i zweryfikowania informacji. 

Jedna z książek Jakuba Porady o tanim podróżowaniu

Szymon Radzimierski, najmłodszy, 10-letni prelegent, który wybrał się na wyprawę na Borneo, o której szczegółowo opowiedział widzom.

Michał Cessanis, wicenaczelny National Geographic Traveler, a także autor książki "Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata".  Podczas prelekcji zabrał widzów w podróż do Wietnamu, gdzie pokazał Świątynię Literaury, czyli wietnamski uniwersytet z 1000-letnią historią. Można go uznać za najtrudniejszy, ponieważ przez tyle lat wykształcił zaledwie 700 absolwentów. Słuchacze poznali także najbardziej znanego Polaka w Wietnamie, czyli Kazimierza Kwiatkowskiego, którego pomnik stoi obecnie w Hoi An. Polak przyczynił się do odbudowy budynków zniszczonych podczas wojny. To również jemu się przypisuje wpisanie miasta Hoi An do rejestru zabytków światowego dziedzictw UNESCO.

Michał Cessanis
Zdjęcie: E.P.

A co z pierniczkami? Czyli o pozostałych atrakcjach Festiwalu

W sobotę odbyły się warsztaty fotograficzne, a w niedziele warsztaty dla dzieci związane z opowieściami z Meksyku. Przez te dwa dni można było także uczestniczyć w Akademii GOPR, podczas której, było omawiane jak przygotować się do wyjścia w góry, pierwsza pomoc, a także zagadnienia związane z lawinami, m.in. jak ocenić zagrożenie lawinowe oraz jakie są czynniki powstawania lawin.

Dodatkowo poza fanatycznymi wystąpieniami znalazło się też coś dla ciała, czyli strefa animacji, w której można było dzięki Piekarni Śląskiej stworzyć własne piernikiStara Kopalnia również przygotowała warsztaty, podczas których można było samodzielnie stworzyć projekt oraz ozdobić porcelanowe talerze farbami do malowania na zimno.

Warsztaty prowadzone przez Starą Kopalnię
Zdjęcie: E.P.

Również grupa zaprzyjaźnionych dolnośląskich atrakcji z Kotliny Kłodzkiej, czyli Turystyczna Trzynastka prezentowała swoje obiekty. Wśród nich znalazły się takie miejsca jak: Jaskinia Niedźwiedzia, Twierdza Kłodzka czy Sztolnie Walimskie.

Ponad to wśród stoisk można było zobaczyć oraz nabyć fantastyczne, ręcznie robione kartki z suszonych kwiatów, czy bukiety wykonane z bibuły, idealne na jesień oraz zimę. 

Ręcznie wykonane bukiety kwiatów
Zdjęcie: E.P.

Jeżeli chcielibyście spotkać równie fantastyczne i inspirujące osoby, to pozostaję mi tylko zaprosić Was na kolejną odsłonę Festiwalu Podróżników National Geographic, tym razem w Nadarzynie pod Warszawą, który odbędzie się 20-22 października.

Komentarze

  1. Nie udało mi się dotrzeć - byłem w ten weekend w Norwegii, na krótkim city-breaku. Wygląda na to, że naprawdę było warto!

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie wiedziałam. Musiało być fajnie, tyle atrakcji to aż zachęca do udziału. Do Warszawy mam za daleko.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz