Bożków - Pałac legenda

Turystyka niekonwencjonalna zachwyciła mnie po raz kolejny! Po Szalejowie Dolnym i Mietkowie zostałam złapana w sidła pałacu w Bożkowie. Jest on uważany chyba za najbardziej pechowy pałac na Dolnym Śląsku, ale i za najpiękniejszy. Dlaczego? 

Pałac w Bożkowie

Droga nr 381 między Kłodzkiem, a Nową Rudą nie odbiega wyglądem od wielu jej podobnych w kraju. Jednak, gdy się z niej skręci, można dotrzeć w wiele ciekawych miejsc. Do jednego z nich przybyłam ostatnio. Przyciągnęły mnie charakterystyczne wieże górujące nad okolicą. Są to wspaniałe wieże z zabytkowego pałacu w Bożkowie. Droga prowadzi niemalże pod samą bramę pałacu.

Budynek pochodzi z XVI wieku. Został wzniesiony przez hrabiego von Magnis. Jednak jego obecny wygląd różni się nieco od tego, który można znaleźć na starych kartkach pocztowych. Jest to efekt odbudowy pałacu po wielkim pożarze, jaki miał tu miejsce w 1871 r.

Pierwotny wygląd pałacu

Pałac za czasów swojej świetności zachwycał i był istnym centrum kulturalnym oraz edukacyjnym. Miejsce miało bardzo burzliwą historię. Za czasów wojny w pałacu urzędowała Armia Czerwona. W PRL-u miejsce zachwycało reżyserów, dzięki czemu udało się nakręcić zdjęcia do dwóch filmów, mianowicie "Dreszcze" oraz "Legenda". Następnie w swoich murach pałac mieścił szkołę Zespół Szkół Rolniczych, a  w okresie letnim były tu organizowane liczne obozy oraz zjazdy np. myśliwskie.Tablice informacyjne na zewnątrz oraz wewnątrz pałacu

Niestety jakiś czas temu szkoła została przeniesiona do budynku obok, ze względu na niższe koszty. I w zasadzie od tego momentu dla pałacu zaczął się pechowy okres.

Rezydencja była początkowo wynajęta szwedzkiemu inwestorowi, który jednak nie wywiązał się z obowiązku generalnego remontu. Następnie obiekt został sprzedany irlandzkiej firmie Fenelon Group International, która również nie wywiązał się z swoich obietnic, a obiekt zaczął popadać w  ruinę. Do całej historii doszli jeszcze złodzieje i szabrownicy, którzy z wielu cennych rzeczy okradli pałac. W 2010 roku, obiekt został kupiony przez polską firmę. Jednak od tamtego czasu obiekt nie przeszedł generalnego remontu.

Mimo, że budynek nie został bez właściciela, to został bez gospodarza, który by troszczył się o remonty oraz o jego podstawowe potrzeby.

Co się dziś zmieniło? Obecnie obiekt jest ogrodzony oraz chroniony. Okna standardowo są zakratowane. Remont? Tak! Nie duży, ale w przyszłym roku powinien zakończyć się remont dwóch wież i prawdopodobnie stajni dla koni. Co z tego wyjdzie? Może za rok będę w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż mam nadzieję zobaczyć znów to fantastyczne miejsce.

Do niedawna była możliwość by oficjalnie z przewodnikiem wejść i zobaczyć wnętrze, dziś nie jest to już takie proste. Jednak, dzięki dobrej passie udało się mi zobaczyć wnętrze tego niezwykłego pałacu, które zrobiło na mnie olbrzymie wrażenie.

Pierwsze z czym ma się do czynienia do fantastyczne wejście z ciężkimi drzwiami. Nad nimi znajduje się balkon, gdzie ponoć aktorzy lubili wyjść na przerwę podczas zdjęć do filmów i zapalić papieroska. Z balkonu jest genialny widok na ogród, który kiedyś podobno zachwycał pięknymi kwiatami i alejkami. Dziś została po nim jedynie przystrzyżona trawa.

Wejście główne do pałacu

Po wejściu do środka, można przejść się po oryginalnej kostce, po której niegdyś jeździły karety. Widać również piękne zdobione filary, podtrzymujące strop.

Pałac w Bożkowie

Sal w obiekcie jest na prawdę dużo. Nie wszystkie są dostępne. Jedne trzymane pod kluczem, do innych przejście jest niedrożne lub zawalone. Jednak ich metraż robi swoje, gdyż jest to ok 2.5 tys metrów kwadratowych. Wiele obrazów oraz wyposażenia zostało skradzione. Te, które się ostały, są podobno trzymane w depozycie muzealnym.

W pałacu cztery miejsca zrobiły na mnie wyjątkowe wrażenie.

Pierwsze z nich to przejście między pietrami. Zarówno ono jak i sufit, a także filary zostały wyrzeźbione w drewnie pokazując ile pracy zostało włożone, by dziś ciekawskie oko mogło oglądać takie cuda.

Pałac w Bożkowie

Drugie miejsce to sala balowa, która dziś świeci pustkami, a stan jej nie do końca zachwyca. Widać pleśń i grzyb, które zamiast gości w pięknych strojach, goszczą na ścianach i suficie. Jednak póki co, balkon, zdobienia na ścianach, lustra przypominają jeszcze jakie kiedyś odbywały się tu bale oraz wystawne przyjęcia.

Sala balowa

Trzecie
miejsce to sala, w której tapeta na ścianach jest wykonana z skóry. Niestety nie wiem, czy było to sala przejściowa między jednym, a drugim pomieszczeniem, czy sama w sobie spełniają jakąś rolę. Trzeba jednak przyznać, że tapeta ze skóry robi wrażenie.

Pałac w Bożkowie

Ostatnie miejsce to sala myśliwska. Według mnie najlepiej zachowana. Jest prawie w nienaruszonym stanie i nadal możemy podziwiać drewniane rzeźby, które przedstawiają myśliwych, zwierzynę oraz przyrodę. Drugi element, który jest świetnie zachowany to okiennice, w tym przypadku są mocowane od wewnątrz.
Sala myśliwska

Sale oraz sam pałac, robią niesamowite wrażenie. Nie trzeba być znawcą sztuki, by zobaczyć, że jeżeli pałac nie dostanie zastrzyku gotówki na remont, to jego głównym właścicielem zostanie grzyb, pleśń, wilgoć, aż w końcu popadnie w zupełną ruinę.
Gmina, inwestorzy rozkładają bezradnie ręce. Pałac chce mieć każdy, ale nikt nie chce o niego zadbać. Wielka szkoda, że w ogóle udało się dopuścić by takie kultowe miejsce popadało teraz w ruinę.

Czy jest zatem jakaś nadzieja dla tego miejsca? Niedawno na facebook'u powstała profil Ratujmy Pałac w Bożkowie, który wspiera i szuka nowego rozwiązania oraz pomocy dla pałacu. Na You Tube istnieje również film, nakręcony współcześnie właśnie w murach zabytku.

Aż żal odjeżdżać z tego miejsca, jednak trzeba szukać kolejnych Zapomnianych perełek. Może to jest właśnie sposób, by o takich miejscach nikt nie zapomniał.
Gdyby ktoś z Was miał nowsze informację o danym obiekcie, jak przebiegają prace remontowe, czy obiekt zmienił właściciela lub będzie miał inne ciekawostki, to zapraszam do podzielenia się o tym w komentarzach.
Jeżeli, ktoś będzie chciał podzielić się zdjęciami (najlepiej by było z datą, kiedy zostało one wykonane) lub innymi opuszczonymi miejscami to zapraszam do kontaktu mailowego, który można znaleźć w zakładce Kontakt lub przez facebooka (Rzucić wszystko i wyjechać)! 
Jeśli interesują Cię opuszczone miejsca i chcesz być na bieżąco z wpisami o miejscach, które znalazłam, to zachęcam do subskrypcji. 


Komentarze

 1. Dworek jest przepiękny! Szkoda że takie perełki stoją i niszczeją, mógłby z niego powstać piękny hotel... aż żałuję że mnie nie stać :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale urokliwe miejsce! W Polsce są naprawde cudne zakątki

  OdpowiedzUsuń
 3. Żal, żal, żal... Przepiękny obiekt, to co udało się zachować - zachwycające!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce - dzieki za dokładny opis - jak bedziemy w okolicy to jeszcze raz sięgniemy po Twój wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz